Bilgilendirme

0

Sevgili Uğurludağlı Hemşerilerim,

Son günlerde yaşanan ve ilçe vatandaşını geren konuların, sosyal paylaşım sitelerinde sürekli ön planda olmasını üzülerek izlemekteyiz.

“Belediyede 4 tane Zabıta Memuru ne iş yapıyor?”, “Tasarruf yapacaksan, ya onların kadrosunu değiştir yada işten çıkar.”, “Emeklisi gelenleri, emekliliğe zorla”, “Hala yarı kalan sanayiyi bile tamamlayamadılar.” gibi anlam veremediğimiz bir takım cümleler okumaktayız.

Öncelikle belirtmek isterim ki norm kadroda 1 adet Zabıta Komiseri ve 4 adet Zabıta Memuru olmak üzere toplam Zabıta Kadromuz 5 adettir. Lakin görev yapmakta olan sadece 3 adet Zabıta Memuru’ muz bulunmaktadır. Yani açıkçası Zabıta Memuru sayımız norm kadroya göre düşüktür. Burada söz konusu olan Zabıta Memuru sayısı değil de Zabıta Memuru Hizmet Aracı olarak (KDV dahil) 58.410,00 –TL’ ye alınan Isuzu Pick-Up marka aracın alınmasına gerçekten ihtiyaç olup olmadığıdır.

Bir diğer husus ise; İlçe Sanayi Sitesi’ nin halen tamamlanmadığı konusunun gündemde oluşunu da şaşkınlıkla karşılıyoruz.. İlçe Sanayi Sitesi, tamamen Belediyemizin belini tabiri caizse “kıran” bir konudur. Sadece kaba inşaatı bitirilmiş olup; kanalizasyon, elektrik, su, çevre düzenlemesi vs. ortalama 500.000,00 –TL olarak hesaplanmaktadır. Belediyemize gelen 89.000,00 -TL ödenek, İller Bankası ve Halk Bankası’ na olan 71.000,00 –TL’ lik aylık kredi borcu kesildikten sonra; sadece 18.000,00 –TL idi. Bu durumda Remzi TORUN’ un da Belediye Başkanı olarak, hizmet yapmak düşüncesiyle kendi personelinin maaşından kesip; bu bölgeye yatırım yapması ne kadar doğrudur? Bizce, İlçe Sanayi Sitesi için kamulaştırılan bölgeden itibaren bütün adımlar tam bir fiyaskodur. 18 dükkan yapılmış ve karşılığında 655.000,00 –TL ödenmiştir. Devletin, Memurun ve İşçinin maaşını öde diye gönderdiği ödenekler ile Memurun ve İşçinin maaşını keserek, geç ödeyerek ve en kötüsü de devlete sürekli borçlanarak; körü körüne yapılan bir yatırım ne kadar faydalı olur bilinmez..

3 Ay kadar önce; yönetime geldiğimizde Belediyemiz İşletmesine ait ödenecek fatura borçları 86.388,00 –TL, bütçe emanetine alınan borçlar 86.000,00 –TL, İcra Müdürlükleri’ ne olan borçlarımızın toplamı 193.090,56 –TL’ dir. Bu borçların haricinde, İller Bankası ve Halk Bankası’ ndan çekilen krediler ile Devlet Kurumları’ na olan genel borcumuzun toplamı (faiz hariç) 2.500.000,00 –TL’ dir. 3 Ay kadar kısa bir sürede, bu kadar borca karşılık daha Personelimizin maaşlarını ödeyemeden elimize geçen 18.000,00 –TL ödenek ile hangi yatırımların, nasıl ve ne şekilde beklendiği bizleri şaşkınlık içerisinde bırakmaktadır.

Bütün bu borçlara karşılık Uğurludağ Belediyesi 2009 – 2014 yılları arasında tam olarak 485.000,00 –TL’ lik gayrimenkul(Dükkan, Daire, Arsa) satışı yapmış fakat bu satışın kime, nasıl ve ne şekilde fayda gösterdiği akıllarda soru işareti bırakmıştır.

Ve son olarak İlçemizi, Memleketimizi çok seven bir takım gruplar bulunmakta. Yıllardır Dükkan Kirası, Ev Kirası, Su Parası, Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi, Kepçe – Kamyon ücretleri ve Akaryakıta olan borçlarını ödemeyen.. Sizlere sormak isterim ki İlçemizi, memleketimizi çok seven ve sürekli iyiye gitmesini isteyen Sevgili Hemşerilerim olarak sizler bunu yaparsanız; bizim Belediye olarak nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir? Bazı konuları tartışmak, sorgulamak ve söz sahibi olmak için önce herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini düşünmekteyiz. 3 Ay kadar önce, yönetime geldiğimizde ortalama 300.000,00 –TL alacaklı olan bir kurumdan bahsetmekteyiz. Her şeyden önce bir vatandaş olarak, Kurumu lekelemek yerine üzerinize düşen vatandaşlık görevinizi yerine getirmenizi beklemekteyiz.

Evet, Uğurludağ Belediye Başkanlığı; 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri’ nden sonra Tasarruf Kampanyası başlatmış bulunmaktadır ve bu dönemde boşa giden her şeyin önü kesilecektir.

Bütün bu maddi zorluklara rağmen biz karamsar değiliz. Kurum olarak bu kötü günleri el birliği ile geçireceğimize hiç şüphe yoktur. Bu yolda siz değerli Halkımızın desteklerini esirgemeyeceğine ve sabır göstereceğine inancımız tamdır. Teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Remzi TORUN
Belediye Başkanı

Paylaş